Czyszczenie katalizatorów metodą wodną

Sprawdź na czym polega czyszczenie katalizatorów metodą wodną i czy jest to skuteczny sposób na zapchany katalizator

czyszczenie katalizatorów Samochody z silnikiem diesla jak i benzynowe są wyposażone w katalizator – gromadzące się w nim zanieczyszczenia skutecznie obniżają jego działania. Chcąc je usunąć można zastosować samodzielnie specjalne środki czyszczące bądź też zdecydować się na regenerację części w profesjonalnym warsztacie. Drugie rozwiązanie daje gwarancję, że wszystkie nagromadzone w nim zanieczyszczenia zostaną wypłukane, a katalizator będzie właściwie działał. Czym jest i jak przebiega czyszczenie? Przeczytaj artykuł poniżej.

Jak zbudowany jest katalizator?

Katalizator to pewnego rodzaju puszka, która znajduje się na rurze wydechowej. W zależności od modelu auta może również być zamontowana bezpośrednio na kolektorze wydechowym. Jest on zbudowany z metalowej obudowy i rdzenia katalitycznego (metalowego lub ceramicznego), który przyjmuje postać niewielkich kanalików pokrytych palladem lub platyną. Ich zadaniem jest rozłożenie substancji szkodliwych znajdujących się w spalinach, takich jak tlenek azotu, węgla na mniej szkodliwe, tj. dwutlenek węgla i wodę.

W nowych, sprawnych silnikach, katalizator jest częścią całkowicie bezobsługową. Niestety, problemy pojawiają się, gdy silnik zaczyna zużywać olej – wówczas powierzchnia rdzenia katalitycznego zalepia się sadzą, a to utrudnia prawidłowy przepływ spalin i obniża skuteczność działania części. Zbyt duże nagromadzenie się zanieczyszczeń może negatywnie wpłynąć na dawkowanie paliwa przez sondę lambda i doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, a głównie tłoków czy zaworów.

Co powoduje zapchanie katalizatora?

Jak już wspomniano, w nowoczesnych autach katalizator nie powinien ulec całkowitemu zapchaniu. Pojawienie się pierwszych problemów może być wynikiem niewłaściwej eksploatacji oraz ignorowania okresów ich wymiany, co doprowadzić do sypania się części i zatykania. Obecnie producenci stawiają na wysokiej jakości katalizatory, które przy właściwym dbaniu powinny wytrzymać nawet 200 tys. km.

Problemem może być również wymienianie katalizatorów na używane części lub podejrzanej jakości zamienniki – w takiej sytuacji do zatkania może dojść w każdej chwili, nawet bez większego powodu.

Jak rozpoznać zapchany katalizator?

Samochód, w którym katalizator uległ zapchaniu spala duże ilości paliwa, ale ma też problem z osiąganiem najwyższych mocy. Kierowcy dość często zauważają również objaw w postaci nierównomiernej pracy silnika na biegu jałowym. Dodatkowo, awarię może sygnalizować kontrolka check engine. Wielu kierowców wspomniane objawy myli z defektami w obrębie układu zapłonowego. W takiej sytuacji wymiana świec oraz przewodów nie rozwiąże problemu.

Czyszczenie katalizatorów metodą wodną - skuteczny sposób

Niegdyś do czyszczenia katalizatorów były wykorzystywane różne metody – zarówno mycie ultradźwiękowe, jak i wypalanie w wysokiej temperaturze. Okazało się, że pierwsza z nich nie dawała zamierzonych efektów, z kolei druga powodowała niszczenie powłoki katalitycznej.

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się wodna metoda czyszczenia katalizatorów, która przy wykorzystaniu nowoczesnej maszyny i specjalistycznej chemii pozwala dokładnie wypłukać wszelkie zanieczyszczenia, również popiół trudny do usunięcia podczas wypalania. Wszystko to dzięki wodzie aplikowanej pod wysokim ciśnieniem, która rozbija złogi nagaru i sadzy, a dzięki temu pozwala przywrócić katalizatorowi właściwości zbliżone do fabrycznych.

Czyszczenie katalizatorów metodą wodną jest nie tylko tańsze, ale i skuteczniejsze. Wielu kierowców nie wiedząc o możliwości wypłukania zanieczyszczeń decyduje się na wymianę części na nową. Jest to skomplikowane zadanie, gdyż właściwej jakości część nie należy do najtańszych, a doliczyć do tego należy również koszty wymiany. Ich wysokość jest zależna od umiejscowienia katalizatora – w sytuacji, gdy kolektor wydechowy trzeba rozciąć, wymienić rdzeń i zaspawać go z powrotem, wydatek może sięgnąć kilkuset złotych.

Masz problem z zapchanym katalizatorem? Wypalanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Skorzystaj z czyszczenia katalizatorów!